Na jednej stronie internetowej nie mogę powiedzieć wszystkiego, co bym chciał na temat Huny. Jest to zresztą strona sprzedażowa, przeznaczona przede wszystkim do przekazywania informacji moim Klientom.

Istnieje jednak szereg książek, które znam i cenię, i które mogę polecić, by przybliżyć sobie Hunę i zauważyć, że nie jest to ani wytwór tzw. Ruchu New Age, ani jedna ze szkół dzisiejszej ezoteryki, ani też bioenergoterapia i inna metoda, mająca wiele wad w wyniku pomieszania jej z wiarą religijną.

Poniżej znajdziesz tytuły z moją krótką notatką, niektóre z linkami do Ceneo - porównywarki cen w Internecie.

Pamiętaj: odradzam uczenie się z samej książki, bez nauczyciela!

Serge Kahili King, "Szaman miejski" - pozycję można nazwać w przenośni "biblią Huny", jako że daje solidny wykład podstawowych zasad i technik. Znajdziesz w niej instrukcje do takich praktyk, jak nalu, la'a kea, haipule, kahi, których sam używam dla siebie i swoich Klientów. Książka opisuje historię Hawajów, Huny i kahunów - hawajskich mistrzów, wprowadza w podstawową terminologię, dotyka problemu relacji ku-lono-kane (ciało-umysł-jaźń).

Serge Kahili King, "Bądź mistrzem ukrytego ja" - kolejna istotna pozycja, gdzie dla mnie najcenniejsze praktyki to świadomy obserwator, no'ono'o, nalu, otaczanie się światłem (powrót do samego siebie).

Serge Kahili King, "Natychmiastowe uzdrawianie" - teoria i praktyka, bardzo wiele metod, w tym kahi loa: swoisty system szamańskiego masażu uzdrawiającego. Rozliczne praktyki na różne sytuacje, dużo przykładów z działania tej wiedzy dla samego Autora i jego uczniów. Warto, by książka znajdowała się w każdej domowej apteczce - prawdziwy poradnik samo- i uzdrawiania.

Kala Kos, John Selby, "Duch aloha wiedza Huny" - książka poświęcona haipule, pewnej wersji poszerzonej, ze wstępem Serge'a Kahili Kinga. Na końcu rytuał ho'oponopono w wersji bardziej tradycyjnej. Dużo fajnych ćwiczeń a haipule, które jest w niej opisywanie, to dla mnie jedna z najważniejszych hunowych praktyk, jakie poznałem.

Serge Kahili King, "Wiedza z Hawajów. Huna - praktyka filozofia życia" - książka Serge'a o zagadnieniach teoretycznych, rozlicznych, polemika z wieloma koncepcjami ezoterycznymi, newage'owymi, ze zwolennikami egzorcyzmów itd. Wyjaśnia pragmatyczność Huny i jest lekiem dla umysłu osób o skłonnościach spirytualistycznych w stosunku do pojęcia szamanizmu i jego zastosowania w praktyce.

Paul Waters, "Huna. Odkrycie wewnętrznej mocy hawajskiej sztuki uzdrawiania" - wstęp Serge'a Kahili Kinga, książka pełna ciekawych praktyk, rozszerzających książki Serge'a, ale polecam studiować ją jako załącznik do "Szamana miejskiego". Sama w sobie jest zbyt praktyczna a pierwszy rodział, o kosmitach bodajże powinien zostać usunięty, jeśli Huna ma być pojmowana jako wiedza know-how i nie wzmacniać fantasmagorii, które i tak jej towarzyszą z powodu twórczości pisarskiej M. F. Longa i jego epigonów.

Co do wspomnianego rodziału o kosmitach i innych publikacji, to nie czytam takich bzdur, moi Klienci to czasami ludzie z nowotworami i innymi poważnymi problemami, nie będę im jakichś głupich bajek opowiadał, uzdrawianie jest za poważne, tak jak medycyna akademicka.

Osoba chora potrzebuje rzeczywistej opieki i prawdziwych umiejętności, a słysząc takie niestworzone historie doświadczy tylko pogorszenia stanu.

Wielu "nauczycieli" Huny ukazuje świat iście fantastyczny, byliby dobrymi pisarzami literatury fantasy lub science-fiction, ale nie znają, widać, "brutalności" rzeczywistości, bezwzględności i prawdziwej miary cierpienia, z jakim boryka się osoba poważnie chora oraz uzdrowiciel, który musi skonfrontować się z tym jej cierpieniem i z oczywistych względów jej współczuć.

Mam prośbę do osób, które piszą o Hunie - książki, teksty, albo prowadzą seminaria, nagrywają coś na YouTube: przestańcie lać wodę. Życie to nie ezoteryczna idylla. Życie to gwałty, morderstwa, nowotwory, wypadki samochodowe i inne, to rozliczne, mniejsze i większe tragedie. Jeśli nie znacie życia, jako uzdrowiciele, szamani, osoby stosujące Hunę lub podobne metody, to, proszę bardzo, nie zajmujcie uwagi ludzi, którzy poszukują prawdziwej pomocy, bo robicie im krzywdę, a bywa, że liczy się każda godzina, a nawet minuta.

Nie myślcie tylko o sobie i własnym trzosie, bo na tym, między innymi, polegają Huna i uzdrawianie.