"Huna" to hawajskie słowo oznaczające "ukrytą mądrość" albo też nieznaną stronę tego, co otaczające. Słowa tego użył jako pierwszy na szeroką skalę Max Freedom Long, mówiąc o Hunie jako hawajskiej wiedzy służącej do rozwiązywania problemów i osiągania różnych, także nadzwyczajnych celów.

Problem w tym, że Huna Longa była w istocie zlepkiem jego własnych teozoficznych, ezoterycznych i religijnych wierzeń i przemyśleń, poglądów i przesądów, a nie autentycznym przekazem, jaki możliwy jest do uzyskania tylko od rodzin hawajskich.

Serge King, podobnie jak jego ojciec, został usynowiony przez rodzinę Kahili, która przekazała mu wiedzę służącą uzdrawianiu za pomocą zasad i metod, które ten nazwał "Huną", choć jego hawajska rodzina tak tego nie określała.

Serge Kahili King nawiązał do popularności słowa "Huna", niemniej zaprezentował inne, pod wieloma względami sprzeczne informacje pochodzące z rdzennych praktyk polinezyjskich rodzin, niż Max Freedom Long (zmarły na dodatek śmiercią samobójczą). Long przedstawił wiedzę iście tajemną, mroczną, pełną złych duchów i nadzwyczajnych zjawisk, podczas gdy King głosi na temat ciała, umysłu, doświadczenia, naturalnych zdolności i wrodzonego potencjału.

Huny są dwie - Longa i Kinga. Ta pierwsza jest pseudo-Huną, jest pod wieloma względami niebezpieczną i prowadzącą na manowce ścieżką ezoteryczną. Ta druga to oparty o tradycyjny, radosny przekaz otwarty system, gdzie nie ma wiary ani twierdzeń, których nie uzasadniałoby doświadczenie uzdrowicielskie.

Huna Longa jest nadal popularniejsza od Huny Kinga i bardzo prawpdodobne, że Czytelnik wyrobił sobie niepoprawne pojęcia o hawajskiej sztuce uzdtawiania, jako że wpadła mu w ręce jedna książka Longa albo więcej, lub też swoje rozumienie opiera o jakiś artykuł lub publikację któregoś z jego epigonów.

Tam, gdzie mamy do czynienia z takimi terminami, jak "zjadający towarzysze", "odprowadzanie zmarłych", "egzorcyzmy", "wampiryzm", "demony" itp. występuje pseudo-Huna. Huna Kinga to, przede wszystkim, takie pojęcia, jak "świadomość" (ike), "wolność" (kala), "skupienie" (makia), "wytrwałość" (manawa), "miłość" (aloha), "pewność" (mana), "elastyczność" (pono).