Mieszkam niedaleko osoby bardzo znanej w Polsce - znachorki Serwinki. Słyszałem opowieści, że potrafiła ona bezpośrednio wracać z pola, jak to gospodyni wiejska, by za moment przyjmować ciągnące się kolejki, ustawione przy jej domu.

Pomogła setkom tysięcy ludzi, sądzę że się nie pomylę, a może i milionom. Wielu powracało do niej z innymi przypadłościami i z członkami rodziny. Z jej usług korzystali również lekarze i inni specjaliści.

Kobieta ta nie przejmowała się specjalnie estetyczną, marketingową stroną tego, co robi. Nie chodzi mi o to, że pracowała umorusana gnojem i że nie dbała o czystość. Po prostu obce jej były amerykańskie medialne czary-mary.

Ludzie walili drzwiami i oknami, ponieważ odnosiła sukcesy, a nie dlatego, że ubierała się, zachowywała i stroiła mieszkanie w szczególny sposób.

Nie posługiwała się ulotkami, stroną internetową, wystarczyło jej być efektywną.

Sam jako dziecko miałem z nią do czynienia w związku z pewną przypadłością.

Dzisiaj jesteśmy omamiani, ogłupiani reklamami. Im bardziej kolorowa, szokująca, interesująca, tym więcej osób się na nią złowi.

Firmy nie dbają często, może najczęściej o jakość, ale o wygląd. Sprzedaje się nie towar lub usługę, ale informację, która wywołuje taki lub inny nastrój.

Tak samo może być - na nieszczęście - z huną. Można chcieć ją jakoś szczególnie reklamować, używając barwnych i sugestywnych słów, próbując zdobyć uwagę za pomocą odwoływania się do uczuć.

Osoba, która naprawdę szuka pomocy, nie będzie zwracała uwagi na takie bzdety. Czy kiedy boli Cię ząb, zastanawiasz się jaki lek wybrać ze względu na opakowanie? Studiujesz estetykę pudełka? Bierzesz co popadnie, co ma tylko odpowiednią nazwę.

Huna jest czymś takim - to lekarstwo. Jedno z wielu, nie zastąpi częstokroć innych rodzajów. Ma szczególne właściwości i tylko one są tutaj istotne - cała reszta, czyli opakowanie i etykietki, mają cele informacyjne. Im mniej udziwnień, im szybciej informują i instruują, tym lepiej.

Kultura masowa, ze swoim przemysłem rozrywkowym, nauczyły nas zewnętrznego i płytkiego oglądu rzeczywistości. Kiedy jednak trzymamy się faktów i bierzemy pod uwagę skuteczność, a nie wizaż, nie będziemy ulegać czarom reklam telewizyjncyh i bilbordów.

Czego szukasz w Hunie? Dlaczego po nią sięgasz? Robisz to na kanwie mody? Chcesz egzotycznej rozrywki? A może potrzebujesz pomocy?

Być może coś Cię boli. Jeśli nie boli, to uważam, że nie będziesz potrafił skorzystać z oferty Huny. Musi boleć, inaczej sięgać po nią będziesz dla celów iluzorycznych.

Każdy ma coś, co należy przepracować, uzdrowić. Jeżeli nie uświadomimy sobie swoich potrzeb, zatrzymamy się na poziomie marketingowych sztuczek.