Jeżeli mamy żyć szczęśliwie, jesteśmy skazani na intuicję. Dobrze jest codziennie rano proklamować: "jestem otwarty na przewodnictwo intuicji" lub podobne słowa. Bez tego przewodnictwa wszyscy znajdujemy się w opałach.

Nie musisz się zastanawiać czym jest intuicja, wielokrotnie zresztą jej doświadczyłeś. Wsłuchuj się w głos swojego serca. To zarazem łatwe, ale i trudne. Trudność sprawiają nawyki, nasze utarte przekonania, wiara w dogmaty.

Intuicja ma właściwość ostrzegania nas przed niebezpieczeństwami, zanim się wydarzą. Podświadomie docierają do nas różnego rodzaju bodźce i informacje z przestrzeni. Część z nich ma charakter zdecydowanie mentalny, informacyjny.

Każde nieszczęście, czyli tragedia następuje tak, jak wszystko inne na świecie - najpierw powstaje na poziomie subtelnym. Zjawia się przyczyna niewidoczna dla gołych oczu, ale można tego rodzaju przyczyny poznawać nadzmysłowo (choć nie jest to szczęśliwy termin).

Nie masz wyjścia, jeśli chcesz osiągać sukcesy - musisz otworzyć się na intuicję. Ceną za to jest życie niezgodne z tym, kim jesteś, mimo że pozornie możesz się wydawać człowiekiem mającym wszystko.

W głębi serca jednak wiesz, jaka jest prawda, że zdobyłeś to wszystko niejako obok siebie. W środku pozostaje wielka dziura, której nie potrafisz wypełnić pomnażaniem majątku, przyjemności i zaszczytów.

Miarą sukcesu nie jest to, co można zdobyć na zewnątrz, bo da się być tak samo bogatym, ale na dwa różne sposoby. Jeden wiązał się będzie z cwaniakowaniem, kradzieżą, wyzyskiwaniem i przymuszaniem siebie i innych, uprzedmiotawianiem, kiedy traktujemy samych siebie jak narzędzie do osiągania różnych celów. Drugi z kolei ma możliwość wyrosnąć z życia wewnętrznego, z oświecenia i prowadzenia przez intuicję, czyli z prawdy.

Intuicja gwarantuje Ci prawdziwe szczęście, a nie jedynie szczęście, prawdziwą miłość a nie miłość.

Naszym wielkim pragnieniem, potrzebą serca jest samourzeczywistnienie, bycie autentycznym, prawdziwym, bez intuicji jednak jest to niemożliwe.

Co rano możesz powtarzać "jestem otwarty na przewodnictwo intuicji", używaj tej techniki zresztą kiedy tylko zechcesz, proklamując zdanie tyle razy, ile uznasz za stosowne, koncentrując się na wrażeniach, jakie wzbudzają słowa w Twoim ciele.

Masz prawo zrobić ze swoim życiem, co tylko chcesz. Problem w tym, że bardzo często chcemy dla siebie tego, czego nie powinniśmy chcieć, jako że brakuje nam wglądu, intuicji, haw. ike.

Podążając za intuicją zaczniesz żyć nierzadko niekonwencjonalnie. Będziesz prowadzony i chroniony przez stopujące doświadczenia - nagle coś przestało się układać, jakaś siła trzyma Cię w określonych okolicznościach. Zrozumiesz jednak, że dzieje się to dla Twojego dobra.

Droga do prawdziwego sukcesu w jakichś 90% składa się z rezygnowania, powściągania pożądania, zaufania do siebie i rozwijania wielkiej wytrwałości (haw. manawanui) - cierpliwości. Znaczy to, że współpracując z intuicją, zostaniesz zahamowany, żebyś przestał wariować, co Ty nazywasz jednak "swoim życiem".

Zaczniesz czuć się rozbierany jak cebula, ale będą to tylko odpadające połacie złudzeń, do których się przyzwyczaiłeś i które błędnie uznałeś za prawdę.

Intuicja jest jedynym środkiem, który umożliwia Ci doinformowanie się o tym, co się dzieje w ogóle w Twoim życiu, kim jesteś, jaki jest jego obiektywny sens i dlaczego pewne sprawy układają się tak, a nie inaczej, a inne odwlekają się jakby w nieskończoność.

Intuicja, ike, to mądrość, bez której popełniamy głupotę za głupotą, i to w przekonaniu, że idziemy właściwą drogą.