Uwielbiamy momenty, w których czujemy, że żyjemy. Jest to trochę nielogiczne uczucie z perspektywy rychłej śmierci, która na pewno każdego z nas czeka. Niemniej dopóki tu jesteśmy, robimy wszystko, by towarzyszyło nam ono jak najczęściej.

To dla niego robimy w życiu tak wiele: jeździmy na wycieczki po świecie, zażywamy masaży, nadmiernego seksu, uczymy się i zdobywamy tytuły zawodowe, naukowe. Na różne sposoby chcemy czuć, że żyjemy i kiedy nie pozwala nam na to zdrowie, tak fizyczne, jak psychiczne, albo sytuacja materialna, typu pieniądze, lub inne uwarunkowania, przeżywamy frustrację.

Jak być szczęśliwym stale? Czy można nieustannie odczuwać ten stan ożywienia, bycia kimś realnym? Czy Huna coś na ten temat powiada?

Oczywiście. Odpowiedź jest prosta i znajduje się w pierwszej zasadzie: bądź świadomy. Świadomy czego? Już mówię.

  • Bądź świadomy nudy, która Cię dopada
  • Bądź świadomy stresu, który wzbudza w Tobie praca, której nie znosisz
  • Bądź świadomy złego samopoczucia, w jakie wprowadza Cię jakiś nałóg albo trudna okoliczność, choroba
  • Bądź świadomy swoich problemów finansowych, w związkach
  • Bądź świadomy tego, że wcale nie czujesz, że żyjesz, całej tej nędzy i zniewolenia z jednej strony pracą, z drugiej rozrywką

W mojej Akademii Huny, na zajęciach Rocznej Szkoły Huny Online uczymy się przede wszystkim praktyki wewnętrznego obserwatora. Po prostu patrzymy i zapamiętujemy to, co widzimy. I wiesz co Ci powiem? W tym jest właśnie nasze prawdziwe życie. To nie jest kwestia ciała, emocji, których stan jest zmienny i nie pozwala się utrzymać w jednej formie, choćbyśmy się starali nie wiem jak. Uczucia zawsze będą jak woda, niespokojne raz, innym razem wyciszone. Fakt, że zmienia się ich jakość dzięki świadomości, ale to nie w nich znajduje się istota szczęścia.

Stań się widzem - widzem swojego życia, który nie komentuje, nie ocenia, ale zapamiętuje i w ten sposób tworzy doświadczenie i wiedzę. To pragnienie czucia, że się żyje, tak naprawdę jest tęsknotą za stanem uważności, świeżości przepływu energii, jako że energia podąża za uwagą (makia - 3 zasada Huny).

Bądź uważny i pamiętaj, co powiedział Budda: uważni nie umierają, nieuważni już są martwi (Dhammapada).