Jeśli chcesz zrozumieć szamanizm...

… to poznaj metodę Świadomego Obserwatora. Możesz to zrobić ze mną albo z książek Serge’a Kahili Kinga, dokładnie z "Bądź mistrzem ukrytego ja". To nie jest żadna tajna wiedza.

Problem w tym, że książka nie posiada umiejętności nauczania i lektura może Ci się niespecjalnie przydać, jeżeli nikt Cię nie wprowadził w pracę z ciałem, energią i umysłem.

Ale nie o tym teraz mowa.

Wiele mówi się o szamanizmie, snując teorie i dywagacje. Robią to ludzie, którzy nie mają o nim zielonego pojęcia. Wystarczy przestudiować trochę Świadomego Obserwatora żeby zrozumieć, że nie ma o czym dyskutować.

Szamanizm jest całkowicie praktyczny. Jasne, że mamy część teoretyczną, czyli opis, ale opis służy technice, a nie delektacji intelektualnej.

W Świadomym Obserwatorze możesz pracować na różne sposoby.

Po pierwsze jest to ogólna formuła oglądu i zapamiętywania tego, co widzisz. Dla wzmocnienia praktyki najpierw uczysz się otaczania się światłem, czyli głębokiego oddychania i rozprzestrzeniania energii z czakry pępka na całe ciało a potem aurę.

Dopiero po tym następuje formalna praktyka.

Kiedy opanujesz ją w dostatecznym stopniu, możesz stosować Świadomego Obserwatora nieformalnie, na przestrzeni dnia. Niemniej formalna praktyka generuje głębsze doświadczenie i nie powinno jej zabraknąć, nawet kiedy posuwamy się w zaawansowaniu.

Ogląd i zapamiętywanie rozwijają Twoją percepcję, ale i wolność. Przestajesz utożsamiać się ze zjawiskami ciała i umysłu, a także ze swoimi emocjami.

Nawet nie wiesz, prawdopodobnie, jak wielkie ma to znaczenie dla życia i zdrowia. Na ogół utożsamiamy się z myślami, doznaniami, tworząc w ten sposób ego - wielki kompleks złudnego "ja", które staje się ośrodkiem naszego życia, mimo że nie ma z nami nic wspólnego.

Ogląd i zapamiętywanie jest niezbędne do wykonywania innych praktyk, dlatego Świadomy Obserwator kładzie podstawy pod każdy inny trening.

Do formuły ogólnej można dodać pojęcie lub pytanie. Rozszerzamy wtedy właściwości praktyki z głównie poznawczych, na kreatywne.

Tą drogą można dokonywać uzdrowień w sferach finansów, związku, zdrowia, rodziny, duchowości, przyciągać do siebie ludzi i okoliczności, środki, pomysły i wiedzę.

Praktyka ta jest bezcenna, kiedy mamy do rozwiązania różne problemy, poszukujemy wglądu, pokrzepienia, pocieszenia, mocy, stabilności, mądrości, miłości.

Sprawdzi się w każdej dziedzinie.

I tym jest, właśnie, szamanizm, ten prawdziwy. Nie ma tu najmniejszej okazji do wiary w sensie uznania dogmatów. Nie ma żadnych nadzwyczajnych istot i rzeczy. Nie ma nad czym filozofować, tutaj się pracuje, jak robotnik na drodze.

Wiele pisze się o szamanizmie, tylko jaka z tego wartość?

Świadomy Obserwator to - nie lubię takich skrajnych określeń, dlatego potraktuj je jako figurę retoryczną - doskonała podstawa dla pracy z energią dla aspirantów i adeptów szamańskich, psychotroników, bioenergoterapeutów, radiestetów i wszystkich, którzy korzystają z wewnętrznych aspektów ciała, energii i umysłu.

Jeśli ktoś nie rozwinął właściwości, jakie daje ta praktyka (co można osiągnąć i na inne sposoby), i jeżeli ktoś w ogóle nie pracuje metodami o takim charakterze, niech sobie dalej kojarzy szamanizm z westernami, albo z antropologicznymi wypocinami, niemniej nie ma możliwości, by cokolwiek, choćby błahego, na jego temat wiedzieć. Z taką osobą zupełnie się nie zrozumiemy.