Fakty i mity o szamanizmie

Człowiek ma w sobie jakieś właściwości artystyczne. Nie wypowiadam się o zupełnych wykolejeńcach moralnych i psychopatach. Normalny człowiek daje, czasami, dojść do głosu fantazji. Lubi pomarzyć i odmalować w wyobraźni różne obrazy.

Wiedzą o tym cwaniacy z marketingu i próbują na setki, tysiące różnych sposobów wykorzystać ten fakt, że marzymy, miewamy wizje.

Kiedy słyszymy o szamanach i szamanizmie, bywa, że ożywia się nasza wyobraźnia i snujemy różne, mniej lub bardziej niezwykłe, widziadła.

Stop! To absolutnie nie ten kierunek! Zero finezji! Szamanizm jest jak pomoc ratowników medycznych podczas wypadku. To brudna robota, a w każdym razie twarda, poważna, i wymagająca skupienia na rzeczywistości.

Ratownikowi czy lekarzowi ratującemu życie nie w głowie barwne, ezoteryczne krajobrazy. Nie gania on kolorowych chmurek odbijających się w bystrej rzece.

Z powodu pustej, tandetnej kultury masowej, która jedno z najbardziej obrzydliwych i odmóżdżających siedlisk ma w Stanach, w Hollywood i tym podobnych, traktujemy prawie wszystko jak bajkę. I boli nas, kiedy zamiast nieprawdopodobnych historii, życie przynosi nam do przełknięcia swoją prozę.

Szamanizm jest prozaiczny, i to tak dalece, jak to tylko możliwe. Szamanizm nie jest finezyjny, nie ma w nim nic zapewniającego hedonistyczną rozrywkę. To brutalna nierzadko prawda o konkretnych ludziach, ich błędach i konsekwencjach tych błędów, które potrafią być bardziej przerażające, niż najmroczniejsza książka Stephena Kinga.

Jeśli szukasz rozrywki, włącz sobie jakiś serial na Netflixie, a jeżeli potrzebujesz pomocy, bo naprawdę coś boli i naprawdę coś się nie układa, zapraszam na swoje usługi i szkolenia.

Szamanizm nie polega na marzeniach, a wizje są oparte o subtelne zmysły i mają zawsze, ale to zawsze praktyczny charakter - służą rozwiązywaniu problemów, a nie zapewnianiu atrakcji zgłodniałym, zmakdonaldyzowanym konsumentom.