Naukowcy wiele mówią nam o tym, czego potrzebujemy, a politycy wiedzą o tym nawet lepiej od nich i rzecz jasna od nas, a przynajmniej zachowują się, jakby było to prawdą.

Rodzina działa w ten sam sposób - uczy Cię o tym, czego powinieneś pragnąć, do czego dążyć i czym się przede wszystkim zajmować.

Społeczeństwo, w jakim żyjemy, nie jest idealne, nie miejmy ku temu żadnych złudzeń. W sporej mierze, a niekiedy i gdzieniegdzie powinniśmy raczej używać na określenie pewnych jego aspektów słowa “stado”, jako że panują tu prawa pokrewne lub identyczne zwierzętom.

Zwierzęta zbijają się w tłum, w masę, czują się częściami całości. Dla wielu z nas jest oczywistym fakt, że stanowimy element większego zespołu, punkt w zbiorze, swoisty egzemplarz gatunku.

I właśnie oto największy problem, jaki nam doskwiera - tożsamość grupowa. Naszą największą potrzebą jest zatem prawda o naszej prawdziwej tożsamości, tożsamości niezależnej od innych, od sprawowania funkcji w watasze, od wewnętrznego przymusu, czy nawet nawyku noszenia takich a nie innych szat, przydomków, etykietek, robienia tego czy innego, życia tak a nie inaczej.

Kim naprawdę jesteśmy? Szamanizm interesuje się medytacją, ponieważ jest ona najbardziej istotnym i skutecznym lekiem na największą dolegliwość - samoignorancję.

Medytacja - słowo o wielu znaczeniach. Tutaj chodzi o obserwację samego siebie, zogniskowanie uwagi na własnej jaźni.

Formalna praktyka medytacji wymaga wprowadzenia, pracy z nauczycielem, niemniej istnieją sposoby nieformalne. Oto jeden z nich.

  • usiądź wygodnie, poczuj relaks, oczy dowolnie, skieruj uwagę do wnętrza
  • podczas wdechu myśl, mów w myślach: "kim"
  • podczas wydechu myśl: "jestem"
  • praktykuj tak wdechy i wydechy około minutę

Medytacja to bliskość siebie, to odkrywanie siebie jako osoby. “Osoba” pochodzi od “osobny”. Powinniśmy być osobni na każdym poziomie, prywatność to jedyna świętość tego świata.

Tylko wtedy czujemy się głęboko, duchowo zdrowi, kiedy nie żyjemy pod niczyje dyktando, nie stajemy się częścią jakiejś organizacji, choćby dwuosobowej.